- 6324 M Manažment regionálneho cestovného ruchu
- 6352 M Obchod a podnikanie
- 2403 L Podnikanie v remeslách a službách
- 6421 L Spoločné stravovanie
- 4556 K Operátor lesnej techniky
- 4526 L Mechanizácia poľnohospodárstva a lesného hospodárstva
- 4521 L Lesné hospodárstvo
- 3661 H Murár
- 6456 H Kaderník
- 6489 H Hostinský
- 4575 H Mechanizátor lesnej výroby
- 2466 H Mechanik opravár lesné stroje a zariadenia
- 3686 F Stavebná výroba
- 3178 F Výroba konfekcie
6489 H Hostinský
UČEBNÝ ODBOR
Dĺžka vzdelávania a prípravy: 3 roky
Odbor je určený: absolventom základných škôl
Podmienky na prijatie do odboru: úspešné ukončenie základnej školy 9.ročníkom
zdravotná spôsobilosť
Spôsob ukončenia vzdelávania a prípravy: záverečná skúška
Doklad o dosiahnutom vzdelaní: výučný list
Poskytnutý stupeň vzdelania: úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3C
Pracovné uplatnenie absolventa:
úspešným ukončením štúdia záverečnou skúškou sa môžu absolventi zamestnať v reštauráciách, hoteloch, v zariadeniach spoločného stravovania aj ako živnostníci
Nadväzná odborná príprava (možnosti ďalšieho zvyšovania kvalifikácie): nadstavbové štúdium - maturita
POPIS ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU
Príprava v školskom vzdelávacom programe Hostinský v učebnom odbore 6489 H hostinský zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie. Trojročný odbor štúdia je koncipovaný ako odbor profesijnej prípravy pre úsek obsluhy v oblasti stravovacích služieb a tiež pre úsek výroby – prípravy jedál so zameraním na reštauračné stravovanie so základnými predpokladmi pre výkon obchodno-podnikateľských aktivít. Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj komplexnej osobnosti žiaka. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú so základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, chémie a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky, spoločenskej komunikácie, zloženia a skladovania potravín, výživy, stolovania, technológie prípravy pokrmov . V rámci odborného výcviku žiaci získavajú teoretické vedomosti a praktické zručnosti na úseku obsluhy a prípravy jedál, komunikačné zručnosti v spoločenskom styku. Prevádzkové podmienky jedálne odborného výcviku umožnia žiakom podieľať sa na výrobe pokrmov pre stravovanie žiakov a zamestnancov školy. Prípravu jedál a obsluhu zabezpečujú žiaci pod dozorom MOV. Ďalšie odborné zručnosti žiaci získavajú na rôznych spoločenských akciách, pri komerčných objednávkach. Dôvodom takejto organizácie je skutočnosť, aby si žiaci precvičili a vyskúšali aj také zručnosti, situácie a javy, ktoré sa v bežnej školskej praxi vyskytujú zriedkavo. Tieto vyučovacie aktivity prebiehajú pod dozorom MOV. Takéto podujatia sú pre žiakov náučné, motivujúce a inšpirujúce. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie. Škola vo výučbovej stratégii uprednostňuje tie vyučovacie metódy, ktoré vedú k harmonizácii teoretickej a praktickej prípravy tak pre profesionálny život, ako aj pre život v spoločnosti. Výučba je orientovaná na uplatnenie aktívneho učenia žiakov, riešení problémových úloh, na tímovej práci a spolupráci. Naša škola kladie veľký dôraz na motivačné činitele – zaraďovanie hier, súťaží, prezentácií simulačných a situačných metód, riešenie konfliktových situácií. Školský vzdelávací program je určený pre uchádzačov s dobrým zdravotným stavom. Pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa pristupuje s ohľadom na doporučenie špeciálnych pedagógov a psychológov vo vzťahu na individuálne potreby žiaka, stupeň a typ poruchy, úroveň kompenzácie poruchy a možnosti školy.
Organizácia výučby
Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch budovy školy na Kolpašskej 9. Praktické vyučovanie v prvom, druhom a treťom ročníku je organizované formou odborného výcviku v priestoroch kuchyne, jedálne a odbornej učebne v budove školského internátu. Výuka je organizovaná v týždňových cykloch, jeden týždeň je teoretické vyučovanie a jeden praktické. V rámci praktického vyučovania sa tiež organizuje týždňový cyklus – týždeň na úseku obsluhy a týždeň na úseku stolovania.
Zdravotné požiadavky na žiaka
Na prijatie do učebného odboru 6489 H hostinský môžu byť prijatí uchádzači s dobrým zdravotným stavom. Uchádzači nesmú trpieť predovšetkým:
- telesným postihnutím
- mentálnym postihnutím
- zrakovým a sluchovým postihnutím
- závažným poškodením kože horných končatín
Pred prijatím do odboru je potrebné vyšetrenie na bacilonosičstvo, uchádzač musí mať platný zdravotný preukaz. Zdravotnú spôsobilosť uchádzačov posúdi a písomne potvrdí dorastový lekár.
Pri nástupe žiaka na štúdium sa vyžaduje:
1. Pracovné oblečenie - obsluha
Dievčatá
- Biela blúzka
- Čierna sukňa (max. 10 cm nad kolená, nie bedrová)
- Čierne nohavice
- Čierna vesta
- Biely pracovný plášť
- Biele zdravotné topánky (nie vsuvky)
- Príručník (2 kusy)
Chlapci
- Biela košeľa s dlhým rukávom,
- Čierne nohavice
- Čierna vesta
- Biely pracovný plášť
- Čierne topánky (polovičné)
- Príručník (2 kusy)
- Motýlik (čierny)
2. Pracovné oblečenie - kuchyňa
- Biela blúza, biele tričko
- Biela zástera
- Zdravotné topánky (protišmykové)
- Biele ponožky
- Prikrývka hlavy (čiapka, šatka)
- Utierka
- Vreckovka
- Biele nohavice
- Biely pracovný plášť
CHARAKTERISTIKA ODBORU
Absolvent ovláda práce spojené so samostatnou prípravou pokrmov, pozná suroviny, nápoje a technológiu ich výroby, zásady uplatňovania gastronomických pravidiel, receptúry a technologické postupy bežných a náročných jedál, ovláda zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, má kultivované a spoločenské správanie, vie odborne komunikovať so zákazníkom. Absolvent podľa platnej klasifikácie zamestnaní môže byť zaradený ako kuchár, čašník v reštauráciách, hoteloch a ostatných zariadeniach spoločného stravovania alebo ako živnostník po získaní potrebnej praxe. Absolvent je kvalifikovaný odborník a spĺňa podmienky na výkon práce v oblasti spoločného stravovania.
Absolvent je schopný samostane pracovať v oblasti spoločného stravovania ako kuchár alebo čašník v reštauráciách, hoteloch, v ostatných zariadeniach spoločného stravovania ako živnostník. Ovláda práce spojené s technikou prevádzky reštauračného zariadenia, so stolovaním. Pozná suroviny, nápoje a technológiu výroby, zásady uplatňovania gastronomických pravidiel, základné receptúry a technologické postupy bežných jedál, ich prezentáciu a zásady predaja. Absolvent má poznatky o zariadeniach a vybavení odbytových, výrobných a ubytovacích stredísk. Ovláda kultivované a spoločenské správanie, vie odborne komunikovať so zákazníkom. Vie pracovať samostatne alebo sa zapája do práce kolektívu, vie riadiť jednoduchšie práce v menšom kolektíve, niesť zodpovednosť aj za prácu druhých. Ovláda zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, vie pracovať s predpismi HACCP. Má základné ekonomické a právne vedomosti nevyhnutné pre výkon činnosti v prevádzke spoločného stravovania a ubytovacích služieb. Je schopný komunikovať v cudzom jazyku - anglickom, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Má zručnosti pri práci s osobným počítačom a internetom, vie efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.
ODBORNÉ KOMPETENCIE
a) Požadované vedomosti
Absolvent má:
- základné ekonomické a právne vedomosti nevyhnutné pre výkon činnosti v prevádzke spoločného stravovania;
- poznatky o surovinách, nápojoch a technológii ich výroby, prezentácie a predaja;
- poznatky o zásadách organizácie prevádzky;
- poznatky o zásadách uplatňovania gastronomických pravidiel;
- schopnosť ovládať predpisy o HACCP, o preberaní a výdaji tovaru, o reklamácii a hospodárení so zvereným majetkom;
- schopnosť ovládať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygienické, protiepidemiologické a protipožiarne pravidlá v spoločnom stravovaní;
- schopnosť sledovať vývoj nových výrobkov a technológií;
- poznatky o receptúrach a technologických postupoch bežných a náročných jedál;
- poznatky o zásadách dietetiky, alternatívne spôsoby stravovania a osobitosti detskej výživy;
- poznatky o základoch techniky obsluhy, stolovania a s tým súvisiace práce;
- poznatky o gastronomických pravidlách a zásadách zostavovania jedálnych a nápojových lístkov;
- schopnosť ovládať zásady komunikácie a správania sa v kontakte s hosťom;
- kultivované spoločenské správanie;
- má poznatky o všetkých druhoch inventáru potrebného pre obsluhu a stolovanie,
- schopnosť ovládať základné zmyslové skúšky akosti a dodržiava doby spotreby potravín a nápojov;
- poznatky o zásadách spotrebiteľskej výchovy a ochrany spotrebiteľa.
b) Požadované zručnosti
Absolvent vie:
- vykonávať základné spôsoby zmyslových skúšok akosti surovín a tovarov;
- používať pracovné stroje, zariadenie a ostatný inventár;
- vypracovať kalkulácie jedál a nápojov;
- deliť a spracovávať mäso jatočných zvierat, zveriny, hydiny, rýb a morských živočíchov;
- pripravovať pokrmy teplej a studenej kuchyne podľa receptúr;
- používať polotovary;
- techniku expedície a estetickú úpravu jedál;
- uchovávať pokrmy vo vodnom kúpeli, v pare, v suchom teple a v chladnom priestore;
- prijímať a registrovať objednávky jedál a nápojov a účtovať ich;
- pracovať s predpismi o HACCP, s predpismi o preberaní a výdaji tovaru, o reklamácii, hospodárení so zvereným majetkom a hmotnej zodpovednosti;
- prakticky používať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a hygienické a protiepidemiologické pravidlá;
- sa orientovať v novo vyvinutých výrobkoch a technológiách.
- používať zásady správnej a slušnej komunikácie a správania sa v kontakte s hosťom;
- používať zásady etického a taktného vzťahu k hosťovi, zákazníkovi,
- používať kultivované spoločenské správanie;
- používať všetky druhy inventáru potrebného pre obsluhu a stolovanie,