Ukončenie vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

3661 H Murár

Podmienkou získania stredného odborného vzdelania je absolvovanie záverečnej skúšky. V učebnom odbore murár žiak vykoná záverečnú skúšku v zmysle všeobecne platných predpisov, ktoré upravujú spôsob ukončovania štúdia na stredných školách a to v súlade s vyhláškou MSVVŠ SR č.157/2013 Z. z. ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 318/2008 Z.z o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení vyhlášky č. 209/2011 Z. z.

Od 1. januára 2022 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá upravuje určovanie termínov konania záverečnej skúšky a upravuje časti záverečnej skúšky. V zmysle uvedenej novely školského zákona a v súlade s § 161k školského zákona určuje a zverejňuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR termíny riadneho a mimoriadneho skúšobné obdobia konania záverečnej skúšky nasledovne:

Termíny riadneho skúšobného obdobia a termíny mimoriadneho skúšobného obdobia pre konanie záverečnej skúšky v školskom roku 2022/2023

V zmysle § 73 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. určuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky termín riadneho skúšobného obdobia a termín mimoriadneho skúšobného obdobia na vykonanie záverečnej skúšky takto:

Riadny termín skúšobného obdobia na konanie záverečnej skúšky od 15. júna 2023 do 30. júna 2023 Ak si to vyžadujú odborné činnosti, ktoré sa overujú záverečnou skúškou, praktickú časť záverečnej skúšky možno vykonať aj pred 15. júnom, najskôr však vo februári školského roka 2022/2023.

Mimoriadny termín skúšobného obdobia na konanie záverečnej skúšky od 18. septembra 2023 do 29. septembra 2023 alebo od 5. februára 2024 do 16. februára 2024

Po ukončení štúdia pedagogickí pracovníci hodnotia všetky očakávané vzdelávacie výstupy, ktoré sú formulované výkonovými štandardmi v kompetenčnom profile absolventa nášho školského vzdelávacieho programu formou záverečnej skúšky.

Vykonaním záverečnej skúšky získavajú  absolventi školy na jednej strane odbornú kvalifikáciu a kompetenciu vykonávať pracovné činnosti v danom povolaní a na druhej strane majú možnosť ďalšieho vzdelávania na vyššom stupni.

Získaný výučný list a  vysvedčenie o záverečnej skúške, dodatok k vysvedčeniu o záverečnej skúške potvrdzuje v plnom rozsahu ich dosiahnuté kompetencie – odbornú kvalifikáciu.

Cieľové požiadavky na záverečnú skúšku

Cieľom je preveriť dosiahnuté výsledky podľa výkonových štandardov – profilu absolventa.

ZÁVEREČNÁ SKÚŠKA pozostáva z týchto častí v nasledujúcom poradí:

• praktická časť,
  • ústna časť.

Praktická časť

Cieľom praktickej časti ZS je overiť úroveň osvojených zručností a spôsobilostí žiakov a ich schopností využiť získané teoretické poznatky a vedomosti pri riešení konkrétnych praktických úloh komplexného charakteru.  Praktická časť je zameraná na overenie zručností žiaka v týchto oblastiach:

• zhotovenie murovaných priečok podľa výkresovej dokumentácie,
  •  vyhotovenie povrchovej úpravy – dvojvrstvovej štukovej omietky,
  • príprava podkladu a vyhotovenie vlastného vnútorného obkladu
  • suché technológie – zhotovenie sádrokartonóvej priečky

Všeobecné kritériá  pre hodnotenie praktickej časti záverečnej skúšky:

• pochopenie praktickej úlohy,
  • voľba postupu,
  • správny výber náradia, materiálov, surovín, prístrojov, strojova zariadení,
  • organizácia práce na pracovisku,
  • dodržiavanie noriem, hygieny a pravidiel bezpečnosti práce,
  • ochrana životného prostredia,
  • kvalita výsledku práce (60% úspešnosť)
  •

Súčasťou hodnotenia bude hodnotenie obsahu a rozsahu práce, predvedených zručností pri zhotovovaní murovaných a sádrokartónových priečok, zhotovení dvojvrstvovej štukovej omietky a vyhotovení obkladu. Hodnotenie zahŕňa tiež výslednú kvalitu práce,   správny výber materiálu a náradia a ich využívanie  , dodržiavanie správneho technologického postupu, hospodárne nakladanie s materiálom a dodržiavanie bezpečnostných pravidiel pri práci.

Teoretická  časť

Cieľom teoretickej časti ZS je overiť úroveň teoretických vedomosti a poznatkov vyžrebovaním jedného z 25 zadaní a zodpovedaním pred skúšobnou komisiou.

Všeobecné kritériá hodnotenia na hodnotenie ústnej časti  sú nasledovné:

• porozumenie téme,
  • správne používanie odbornej terminológie,
  • vecnosť a správnosť odpovede,
  • samostatnosť prejavu,
  • schopnosť praktickej aplikácie teoretických poznatkov.

• Zadania na ústnu časť sú z predmetov: technológia, materiály, odborný výcvik, materiály, suché technológie, prestavby budov, stavebné konštrukcie a ekonomika. Pri odpovediach žiaci môžu využívať pomôcky uvedené v zadaniach.

Pri hodnotení na záverečnej skúške sú stanovené nasledovné všeobecné kritériá:

Kritériá hodnotenia

Vyžadoval si pomoc

Robil zásadné chyby

Neovládal

Vecnosť, správnosť a komplexnosť odpovede

Bol samostatný tvorivý, pohotový, pochopil súvislosti

Bol celkom samostatný, tvorivý a pohotový

Bol menej samostatný, nekomplexný a málo pohotový

Bol nesamostatný, často vykazoval chyby, nechápal súvislosti

Bol nesamostatný, ťažkopádny, vykazoval zásadné chyby

Samostatnosť prejavu